"ימי בראשית"
ההווי ומטרות המחנה


מחנה "ימי בראשית" נותן לצעירות וצעירים את ההזדמנות ליצור בתחום האמנות הקרוב להם באווירה מיוחדת. במשך ארבעה ימים מתקיימת במסגרת אינטנסיבית בה המשתתפים מעודדים לבטא את עצמם, לשאול, להגיב לאחרים ובעיקר ללכת בדרך המיוחדת שלהם ביצירה. מצד שני, המחנה הנה מסגרת משותפת לכולם, בה מתבקשים להקשיב היטב למה שאחרים אומרים, ולתרום באופן פעיל לצמיחה של אחרים ושל קבוצת העבודה.


צוות המחנה הוא מנוסה ומגוון – אנשי מקצוע שאוהבים ללמד, אוהבים את המפגש עם אנשים חדשים ומאמינים שלביטוי של רעיונות ורגשות יש ערך רב. חברי הצוות משתפים את הקבוצה בדברים שהביאו אותם לדרכם באמנות ובקשר בין האמנות לחיים שלהם. המשתתפים מוזמנים לפנות לאנשי צוות שאינם פועלים במקצוע שלהם בשעות הפנאי שבמחנה, ובערב מיוחד של "שוק חוויות ויצירה".


השאיפה העמוקה במחנה הנה ללמוד משהו חדש על הקשר בין האמנות שלנו לבין המקומות היותר אמיתיים ועמוקים שבנפשנו. אנו תמיד מחפשים ביטוי יותר נוגע ויותר "נקי" לקול האישי שלנו המיוחד באמנות שלנו. במחנה נחבר דרך תהליכי יצירה גם למקומות הרוחניים האמיתיים המנחים אותנו פנימה בתוך הנפש. לא תמיד באורח חיינו הרגילים ניתנה לנו ההזדמנות לשים בצד את הדברים החיצוניים ואף החוסמים את הקול העמוק שבנפש.תרבות המחנה


 1. השהות במחנה אמורה לתת לכל משתתף, צעירים ומבוגרים כאחת, חוויה מעשירה מבחינה רוחנית, מקצועית, חברתית וארץ ישראלית - לאומית ואקולוגית - כאחת.

 2. המחנה בנוי על שילוב לימוד – יצירה – עבודת נפש – טיולים – מפגש חברתי.

 3. מבנה התכנית יעודד עבודה אינטנסיבית בתוך קבוצות אם לא גדולות יחד עם אפשרות לפגישה חברתית יוצרת בין קבוצות אם ובין מקצועות – במיוחד בערבים (כולל "ערב פתוח" גם לצעירים שאינם מהמחנה).

 4. לימוד מקורות פרונטלי – השעורים יהיו קצרים ויינתנו על ידי אנשים בעלי יכולת גבוהה בתחום לקבוצות גדולות יחסית ("שיעור כללי"). לאחר כל שעור שכזה תתחלק הקבוצה הגדולה לקבוצות עבודה קטנות יותר ("קבוצות אם" עובדות המקצועיות), שם הנלמד בשיעור יפורק ויועבר לפסים אישיים בהנחיית מדריך הקבוצה.

 5. העבודה בסדנאות האמנות תעודד ככל האפשר גם תהליכים אישיים וגם תהליכים שיחייבו מודעות לאחר שבקבוצה.

 6. תפילה לבנים – זמני תפילה יהיו קבועים אך לא תהיה כפיה להגיע לתפילה. לפני תפילת שחרית תתקיים מסגרת של "הכנה לתפילה" של כ – 20 דקות. מיד לאחר תפילת שחרית יהיה זמן ל"עבודה" של כ-20 דקות לפי אגפים מקצועיים באחריותו של כל ראש אגף.(כמובן ההנחיה וההדרכה ב"עבודה" עצמה – סיפור, נגינה, תנועה, שיחה וכו' – יכולה להיות של כל מדריכי הקבוצות ואף של משתתף).
  תפילה לבנות - זמני תפילה לשחרית ולמעריב יהיו קבועים, אך לא תהיה תפילה בציבור עם שליח ציבור. אווירת המחנה תהיה כזאת שתביא בנות לרצות להתפלל כל אחת במינון שלה. גם לבנות יהיה זמן ל"עבודה" לפי האגפים המקצועיים לאחר תפילת שחרית.

 1. שאלות בהתנהגות ונורמות המחנה יידונו על ידי רכז/ת המחנה, רב המחנה והרב דב ברקוביץ תוך התייעצות ככל שניתן עם ראש האגף המקצועי. הועדה תנסח "חוזה אישי" שיחתם ע"י כל משתתף. החוזה יכלול נורמות התנהגות – לדוגמא השתתפות בפעילות, אי יציאה מהמחנה ללא קבלת רשות וכדו'

 2. הערבים יוקדשו ל"שוק פתוח" שיציעו כל צוות המחנה ואולי גם הצעירים עצמם – דיונים, סדנאות יצירה בין תחומיות ו"אחרות", "טישים", קבוצות נגינה ושירה, סדנאות להשוואת העבודה של האגפים השונים וכו'. יתקיים "פונדק המחנה" מעין בית קפה למפגש ושיחה. יתכן שבסוף כל ערב יתקיים "טיש" עם ניגונים, סיפורים ודברי תורה מהסוג שאפשר לומר אותם רק במסגרת כזאת. ננצל את ליל טו באב ל"טיש" מיוחד שיהיה מוקדש לנושאים רלוונטיים.
   

 3. לא יתקיים ערב פתוח להורים של המשתתפים או למבוגרים אחרים, זאת בכדי שתהליך היצירה האישי וההווי החברתי של המחנה לא יפגם.

 4. ישולב בתכנית טיול מיוחד בו ישולבו אלמנטים של יצירה, לימוד אקולוגי, לימוד מקורות בטבע ועבודה רוחנית. חלק מהטיול יתקיים בשעות הלילה.


צוות חינוכי


רויטל שטרן                רפי קפלן (רכז המחנה)                הרב דב ברקוביץ


ראשי מקצועות - תשס"ד 2004


ליאורה לוי - ציור א'     אורי אלון- ציור ב'             אליעז כהן - כתיבה


חגית כפיר - מוסיקה     ויקטור גרינולד -תיאטרון      איילת פויכטונגר - תאטרון
ראשי מקצועות - תשס"ז 2007
ליאורה לוי - ציור           אליעז כהן - כתיבה יוצרת          ויקטור גרינוולד - תאטרון


אלה פרידמן - מחול        כרמית ברוך - מחול                   איילת פויכטונגר - תאטרון


אורה ברנס - מוסיקה        אודה ליה  ברלין - מוסיקה